الکترونیک

آشنایی با مقاومت و کاربردهای آن

مقدمه

مقاومت، ساده‌ترین و در عین حال یکی از متداول‌ترین و ضروری‌ترین قطعات الکترونیک است که شما تقریباً در هر مداری می‌توانید نمونه‌های آن را ببینید. مقاومت‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های متفاوتی ساخته می‌شوند.

مقاومت‌ها از نظر شکل پایه‌ها می‌توانند از نوع SMD (قطعات نصب سطحی) یا Through-Hole (پایه دار) باشند. همچنین مقاومت‌ها از نظر ساختار و نوع کاربرد نیز به انواع دیگری مثل مقاومت‌های آرایه‌ای، مقاومت‌های متغیر یا مقاومت‌های توان بالا تقسیم می‌شوند. در شکل‌های زیر می‌توانید شکل واقعی چند نوع از آن‌ها را ببینید.

مقاومت آرایه‌ای. چندین مقاومت در یک پکیچ قرار دارند.

مقاومت آرایه‌ای. چندین مقاومت در یک پکیچ قرار دارند.

انواع مقاومت متغیر

انواع مقاومت متغیر

مقاومت آجری. نوعی مقاومت با توان بالا

مقاومت آجری. نوعی مقاومت با توان بالا

مقاومت وابسته به نور (LDR) که به آن فتوسل نیز گفته می‌شود.

مقاومت‌های SMD

مقاومت‌های SMD

مقاومت کربنی

یکی از رایج‌ترین انواع مقاومت‌ها «مقاومت کربنی» نام دارد. این نوع مقاومت‌ها فرم استوانه‌ای شکل دارند که مطابق شکل‌های زیر، درون محفظه‌ی استوانه‌ای شکل یک رشته از ماده‌ای رسانا مثل کربن به صورت مارپیچ دور یک ماده‌ی عایق پیچیده شده است و لایه بیرونی از جنس رنگ یا پلاستیک آن را از محیط بیرون عایق می‌کند. توجه کنید که هرچه دورهای ماده‌ی رسانا بیشتر باشد مقاومت بیشتری ایجاد می‌شود.

ساختار داخلی مقاومت کربنی

ساختار داخلی مقاومت کربنی

کاربردهای مقاومت

مقاومت‌ها به عنوان یکی از اساسی‌ترین قطعات الکترونیکی کاربردهای بسیار زیادی در دنیای الکترونیک دارند که در ادامه به چند مورد از رایج‌ترین کاربردهای آن اشاره می‌کنیم.

محدود کردن جریان

استفاده از مقاومت در مدارهای الکترونیک می‌تواند جریان را محدود کند. طبق قانون اهم اگر ولتاژ دو سر یک رسانا ثابت باشد می‌توانیم با تغییرات مقدار مقاومت مسیر، جریان را تحت کنترل درآوریم.

تقسیم ولتاژ

با استفاده از مقاومت می‌توانیم سطح ولتاژ را برای قسمتی از مدار کاهش دهیم. فرض کنید که از یک باطری 5V برای تغذیه یک مدار استفاده می‌کنیم ولی یک قسمتی از مدار به ولتاژ کمتری احتیاج دارد. در این شرایط مقاومت می‌تواند ولتاژ پایین‌تری که مورد نیاز می‌باشد را تامین کند.

شبکه‌های مقاومت، خازن، سلف

مقاومت‌ها می‌توانند با سایر قطعات پایه‌ی الکتریکی تشکیل شبکه‌های خاصی بدهند که در مصارف مخابراتی و ابزارهای اندازه‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خواندن مقدار مقاومت از روی کد رنگی

شاید از خود پرسیده باشید رنگ هایی که بر روی مقاومت حک شده چه کاربردی دارد؟! شما می‌توانید مقدار مقاومت و خطای این مقدار را از کدهای رنگی که روی مقاومت بخوانید.

اکثر مقاومت‌های موجود دارای 4 نوار رنگی هستند که 3 نوار اول نشانگر مقدار مقاومت و نوار آخری نشان دهنده‌ی خطای مقاومت است. طبق جدول زیر رنگ نوار اول و دوم، رقم اول و دوم مقدار مقاومت و نوار سوم تعداد صفرهای مقابل این دو رقم را مشخص می‌کند. رنگ نوار آخر نیز میزان خطا یا اصطلاحاً تلرانس (Tolerance) مقاومت را نشان می‌دهند. با یک مثال متوجه ساده بودن این مبحث خواهید شد.

کد رنگی مقاومت

فرض کنید می‌خواهیم مقدار مقاومت اوّلی در تصویر بالا با 4 نوار را محاسبه کنیم:

 1. نوار اول رنگ سبز دارد، پس رقم اول طبق جدول عدد 5 است.
 2. نوار دوم رنگ آبی دارد، پس رقم دوم طبق جدول عدد 6 است.
 3. نوار سوم که گفته شد تعداد صفرهای مقابل دو رقم بالا است، نارنجی است. طبق جدول نارنجی نشانگر عدد 3 است.
 4. نوار چهارم طلایی است که نشانگر تلرانس مقاومت است طبق جدول ±5% تلرانس دارد.
 5. با قرار دادن اعداد بالا مطابق آنچه گفته شد داریم:

\[R = 56000 = 56 \times {10^3} = 56k\Omega  \pm 5\% \]

لازم است بدانید مقادیر مقاومت‌ها استاندارد مشخصی دارند که شکل زیر این مقادیر استاندارد برای تُلرانس‌های مختلف را بیان می‌کند. به عنوان مثال طبق این استاندارد مقاومتی به مقدار 230 اهم برای هیچ تلرانسی وجود ندارد.

توان مقاومت‌ها

عملکرد مقاومت در برابر جریان، عملکردی مثل ترمز در اتومبیل است و همانند اصطکاک مکانیکی که در اثر ترمز بوجود می آید مقاومت نیز جریان را مهار می‌کند و در اثر اصطکاک الکتریکی انرژی جریان را کاهش می‌دهد، این انرژی به صورت گرما در مقاومت تلف می‌شود. توان نامی یک مقاومت عبارت است از بیشینه توانی که مقاومت می‌تواند تلف کند.  این بدان معنی است که اگر توان تلف شده بیشتر از این مقدار باشد در اثر حرارت مقاومت سوخته و از کار می افتد.

بر خلاف مقدار مقاومت و تلرانس، توان را دیگر از شکل ظاهری نمی‌توان تعیین کرد! ولی اندازه مقاومت میتواند معیاری کیفی برای بیان توان آن باشد(مقاومت با اندازه بزرگ توان بیشتری نسبت به مقاومت با اندازه کوچک دارد). برای اینکه تضمین کنید مقاومت شما در مدار آسیب نمیبیند باید محاسبات لازم برای حداکثر جریان عبوری و ولتاژ دو سر آن را قبل از پیاده سازی انجام دهید. لازم است بدانید توان نامی مقاومت، توانی است که مقاومت به طور لحظه‌ای می تواند تحمل کند و ممکن است در طولانی مدت آسیب ببیند پس به این منظور توان مصرفی را در محاسبات کمتر از توان نامی آن در نظر بگیرید. رابطه محاسبه توان مصرفی در یک مقاومت حاصلضرب ولتاژ دو سر مقاومت در جریان عبوری از آن است:

\[P = VI = \frac{{{V^2}}}{R} = R{I^2}\]

به عنوان مثال فرض کنید می‌خواهیم جریان عبوری از دیود نورافشان در مدار زیر به 30mA محدود شود و مقاومت R1 آسیب نبیند.

توان مصرفی در R1 را محاسبه می‌کنیم. پیش‌تر گفتیم که توان مصرفی حاصلضرب ولتاژ دو سر مقاومت در جریان عبوری از آن است، با صرف نظر از افت ولتاژ در دیود داریم:

\[P = VI \Rightarrow P = 12 \times 0.030 = 0.36{\rm{W}}\]

توان مقاومت مورد استفاده‌ی ما باید از 0.36W بیشتر باشد تا آسیبی نبیند. به این منظور از مقاومت‌های استاندارد 0.5W می توان استفاده کرد.

ترکیب مقاومت‌ها به صورت سری و موازی

گاهی اوقات ما نیازمند آن هستیم که با ترکیب مقاومت‌ها به صورت سری یا موازی مدار مورد نظرمان را پیاده کنیم. گاهی اوقات نیز طراحی مدارهای پیچیده ما را مجبور به محاسبه‌ی مقاومت معادل یک شبکه‌ی مقاومتی می‌کند.

ترکیب مقاومت‌ها به صورت سری

مدار زیر را در نظر بگیرید. در این مدار سه مقاومت به صورت سری به هم متصل شده‌اند. در این صورت می توان این سه مقاومت را معادل با یک مقاومت در نظر گرفت که مقدار این مقاومت مساوی با جمع مقادیر این سه مقاومت است.

\[{R_4} = {{\mathop{\rm R}\nolimits} _{eq}} = {R_1} + {R_2} + {R_3}\]

در مقاومت های سری این را به یاد داشته باشید که جریان عبوری از همه مقاومت ها برابر است. ولی ولتاژ دو سر آن ها متناسب با مقدار مقاومت تقسیم می‌شود. یعنی هرچقدر مقدار مقاومت بیشتر باشد سهم ولتاژ بیشتری دارد.

ترکیب مقاومت‌ها به صورت موازی

مدار زیر نمونه‌ای از ترکیب موازی مقاومت‌ها است. در این صورت برای محاسبه‌ی مقاومت معادل مطابق روابط زیر عمل می‌کنیم:

\[\frac{1}{{{{\mathop{\rm R}\nolimits} _{eq}}}} = \frac{1}{{{R_1}}} + \frac{1}{{{R_2}}} + \frac{1}{{{R_3}}} \simeq 1.9k\Omega \]

\[{{\mathop{\rm R}\nolimits} _{eq}} = \frac{1}{{1.9k\Omega }} \simeq 520\Omega \]

در مقاومت‌های موازی این را به یاد داشته باشید که ولتاژ دو سر همه‌ی مقاومت ها برابر است ولی جریانی که از هر یک عبور می‌کند متناسب با عکس مقدار مقاومت تقسیم می‌شود. یعنی هرچقدر مقدار مقاومت بیشتر باشد به همان نسبت جریان کمتری از خود عبور می‌دهد.

مثالی از کاربرد مقاومت به عنوان تقسیم کننده‌ی ولتاژ

در مدار زیر ما یک منبع تغذیه یا باتری 9 ولتی داریم. برای اینکه بتوانیم ولتاژ کمتری که مورد نیاز ماست (مثلاً 6 ولت) ایجاد کنیم از دو مقاومت استفاده کرده‌ایم که با توجه به معادلات زیر مقدار مقاومت‌ها تعیین کننده‌ی ولتاژ مورد نیاز ما هستند.

چون مقاومت‌ها به صورت سری قرار گرفته‌اند معادل کل آن‌ها را محاسبه می‌کنیم:

\[{{\mathop{\rm R}\nolimits} _{eq}} = {R_1} + {R_2} = 3k\Omega \]

سپس جریان عبوری از دو مقاومت را محاسبه می‌کنیم (به یاد داریم که طبق نکات قبلی جریان عبوری از مقاومت‌های سری یکسان است):

\[I = \frac{V}{R} = \frac{{9V}}{{3k\Omega }} = 3mA\]

برای به دست آوردن ولتاژ V1 که طبق رابطه زیر برابر با ولتاژ دو سر مقاومت R2 است از قانون اهم استفاده می‌کنیم:

\[{V_{R2}} = {V_1} – {V_{GND}} = {V_1} – 0\]

\[{V_1} = {R_2}I = 2k\Omega  \times 3mA = 6V\]

مقاومت متغیر یا پتانسیومتر

بعضی از مدارهای الکترونیک از مقاومت‌های متغیر استفاده می‌کنند که به طور دستی توسط کاربر مقدار آن تغییر می‌کند. مثل گیرنده‌های رادیو، دستگاه‌های صوتی و بسیاری از دستگاه‌های پیرامون شما. ولوم رادیو یا دستگاه‌های پخش صوت ملموس‌ترین نمونه‌های پتانسیومتر هستند. به همین دلیل معمولاً به پتانسیومترهای خاص مورد استفاده در رادیو و دستگاه‌های صوتی «ولوم» گفته می‌شود.

مقاومت‌های متغیر معمولاً دارای سه پایه هستند که دو پایه ی آن در دو سر یک مقاومت ثابت است و پایه سوم به صورت متحرک بین دو سر مقاومت حرکت می‌کند (ممکن است حرکت دورانی، خطی یا مکانیزم هایی غیر از این‌ها داشته باشد ولی اساس کار یکسان است). تصویر زیر می‌تواند این موضوع را روشن‌تر نمایش دهد.

پتانسیومتر و مقاومت متغیر

همانطور که در شکل می‌بینید دو پایه‌ی شماره 1 و 3 ثابت هستند و پایه‌ی دوم روی رسانای دایره‌ای شکل حرکت می‌کند. توجه کنید که حرکت پایه‌ی دوم به صورت مکانیکی توسط کاربر باید انجام شود. به طور مثال فرض کنید پتانسیومتر بالا مقدار 10kΩ داشته باشد. و پایه متحرک مطابق شکل توسط کاربر در وسط قرار گرفته در این صورت مقاومت بین پایه های 1 و 2 برابر با 5kΩ یعنی نصف مقدار بیشینه خواهد بود (می توانیم از پایه های 3 و 2 نیز استفاده کنیم). این خاصیت برای پتانسیومترهایی صدق می‌کند که خاصیت خطی دارند و «پتانسیومترهای خطی» نامیده می‌شوند. منظور از خطی این است که به هر نسبتی که شما پتانسیومتر را بچرخانید، به همان اندازه هم مقاومت تغییر می‌کند.

همیشه یه یاد داشته باشید که اگر پایه‌ی متحرک، کاملاً به یکی از پایه‌ها برسد مقاومت بین آن‌ پایه و پایه‌ی متحرک صفر خواهد شد که این وضعیت در صورت غفلت شما موجب عبور جریانی شدید از پتانسیومتر خواهد شد که موجب سوختن پتانسیومتر و سایر عناصر در مسیر جریان خواهد شد. توصیه می‌کنم برای طراحی مدارهای دارای پتانسیومتر برای جلوگیری از آسیب دیدن مدار، یک مقاومت مناسب با آن سری کنید.

شکل زیر یک مدل پتانسیومتر را نشان می‌دهد که با چرخاندن پیچ می‌توان مقاومت دلخواهی از صفر اهم تا مقدار بیشینه‌ی آن ایجاد کرد.

مقاومت متغیر (ولوم)

107+
بیشتر بخوانید
htrs

آشنایی با نماد قطعات الکترونیکی و درک نقشه‌های شماتیک

morm_s

چگونه مقاومت‌های خیلی کوچک را اندازه‌گیری کنیم؟

morm_b

چگونه مقاومت‌های خیلی بزرگ را اندازه‌گیری کنیم؟

morm_f

چگونه مقاومت‌های متوسط را اندازه‌گیری کنیم؟

دیدگاه‌های شما (۷۰ دیدگاه)
 1. سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  من یه چیزی رو متوجه نشدم:
  مثلا من می خوام یه LED که 2 ولت و 0.02 آمپر برق مصرف میکنه رو با ولتاژ 12 ولت روشن کنم؛ باید مقدار ولتاژی که LED هم مصرف میکنه (2 ولت) رو تو معادله بذارم یا فقط همون 12 ولت رو تو معادله بذارم تا مقدار مقاومت مناسب به دست بیاد.
  ممنون میشم توضیح بدید.

  • با سلام
   این معادله ای که من به عنوان مثال در متن استفاده کردم قانون KVL هست. این قانون بیان میکنه که جمع جبری ولتاژ در یک حلقه برابر صفر هست.
   حالا شما برای محاسبه مقاومت مورد نیاز برای مدار مورد نظرتون در حلقه ای که تشکیل میدین این معادله صدق میکنه:
   Vbat=VR+VD
   یعنی ولتاژ باطری شما بین مقاومت و دیود تقسیم میشه. ما ولتاژ مورد نیاز برای دیود رو میدونیم(2v) و جریان عبوری از مدار رو هم میدونیم(20mA) پس:
   12=VR+2V
   VR=R*0.02
   با جایگذاری VR در معادله اول مقدار R بدست میاد که میشود: R=500ohms
   باید به این نکته توجه کنید که حاصلضرب جریان عبوری از مقاومت و ولتاژ دو سرش نباید از بیشینه توان مقاومت بیشتر بشه مثلا ولتاژی که روی مقاومت میفته 10V هست و جریان هم 0.02A در نتیجه توانی که مقاومت هدر میده:
   P=VI=RI^2=V^2/R=0.2W هست و خوشبختانه مقاومت های معمولی 0.25 واتی برای این کار مناسب هست ولی با افزایش دما ممکنه که آسیب ببینه پس بهتره یا ولتاژ باطری رو پایین بیارید مثلا 5V یا مقاومت توان بالا باشه.
   موفق باشید.

  • آقا رضا شما برای بدست آوردن اینکه چه مقدار مقاومت برای ال ای دی بزارین میتونین از یک روش ساده برای بدست آوردن استفاده کنین

   ولتاژی که ورودی است رو منهی ولتاژ مصرف کننده بکنین یعنی 10=2-12
   بعد به عضا هر دو ولت اضافه بودن 100 اهم مقاومت بزارین
   مثال” در 10 ولت 5 تا 2 ولت است پس 5*100 که مساوی 500 اهم است

  • سلام
   شما میتونید به کمک قانون اهم با تقسیم ولتاژ بر روی جریان مقاومت لازم را به دست بیاورید حالا شما led 2 ولت اشتباه نکنم led قرمزه که ولتاژش 2 هستش برای به دست اوردن میتونید از این روش به دست بیارید
   12-2=10 ولتاژ
   حالا با توجه به قانون اهم R=V/i
   R=10/0.02 تقسیم ولتاژ بر روی جریان
   R=500ohm
   حالا شما به این مقدار مقاومت نیاز دارید میتونید این مقاومت یا نزدیکترین مقاومت به این مقدار را استفاده کنید .

 2. بسیار ممنون

 3. با سلام و تشکر از مطالبتون. بسیار عالی و قابل فهم بود.

 4. سوالی در خصوص مقاومت هایی با اهم بالا داشتم.
  مقاومت 1000 مگا اهم (1 گیگ) را با مولتی متر نمی توان امدازه گرفت. راه دیگر برای اندازه گیری آن چیست؟
  با تشکر

 5. سلام .مطالب بسیار جالب وساده وقابل فهم میباشند باتشکر از شما

 6. اگه لطف کنید مطالب داخل کانال تلگرام را بصورت پی دی اف قرار بدین ممنون میشم

 7. سلام من میخوام بدونم که مقاومت ورودی خروجی داره یا از هر طرف میشه نصب کرد

 8. خیلی عالی بود

 9. یه سوال برای یه مدار آموزشی ساده پتانسیومتر چند اهم لازمه؟

  • در استفاده از پتانسیومتر با مقادیر بسیار بزرگ باید این نکته را در نظر بگیرید که دقت آن کاهش می یابد. برای مثال زمانی که شما مقاومت با مقادیر بین 100 اهم و 1 کیلو اهم نیاز دارید نباید یک پتانسیومتر 5 کیلو اهمی انتخاب کنید.
   در حالت کلی بسته به رنج کاربرد در مدار مقدار پتانسیومتر را انتخاب میکنند.

 10. بادرود خدمت همه یه سوالی یه مدار میخوام دروست کنم که 30ولت رو بشه کاهش داد تا 0 از پتانسیمتر 5 یا 4.7 گفتن استفاده کنم الان اینجا که هستم گیرم نمیاد میشه بجاش 100یا 50کیلو بزارم ممنون

  • بستگی داره که از چه مداری برای این کار استفاده می کنید. و ولتاژ متغیر خروجی رو کجا میخواهید مصرف کنید. اکه امکانش هست یک لینک به شکل مدار مورد نظرتون رو ارسال کنید. یا سوالتون رو از طریق ایمیل موجود در بخش “تماس با ما” پیگیری کنید.

   • سلام داداش من میخوام 20ولت برق دارم میخوام بتونم این 20ولتو با یه پتانسیومتر کموزیادش کنم الان رو یوتیوپ یه مداری دروست کردبا lm317با یک مقاومت 1کیلو و یک پتانسیومتر 10کیلو با همینا خیلی هم خوب کارمیکرد فقط سوال من اینه که میشه بجایه پتانسیومتر 10کیلو میشه 100کیلو یا50کیلو بزارم اگه بزارم چه اتفاقی میوفته ممنون

 11. سلام ببخشید دو تا سوالمهمداشتم و خواهشمی کنم پاسخ دهید.
  تلرانس پتانسیومتر ها چقدر است؟
  پایه یک درپتانسیومتر ورودی و پایه 3خروجی است پس پایه ی 2 چیست؟

  • اطلاعات هر پتانسیومتر از جمله تلرانس در دیتاشیت آن نوشته شده اما پتانسومتر های موجود در بازار اکثرا دیتاشیت ندارند و شما باید با آزمایش اندازه گیری کنید.
   در مورد سوال دوم در آخر همین مطلب شکل واضحی از پتانسیومتر قرار داده شده. با دقت در آن پیداست که ورودی و خروجی وجود ندارد.
   سه پایه دارند که دو پایه آن ابتدا و انتهای مقاومت هستند و پایه لغزنده سومی وجود دارد که با تغییر آن مقدار مقاومت تغییر میکند.
   برای استفاده از پتانسیومتر در حالات معمول شما نیاز به دوپایه آن دارید یکی از آنها حتما پایه لغزنده هست و دیگری یکی از پایه های ابتدا یا انتها.
   پایه سوم را میتوانید بلا استفاده رها کنید.

 12. سلام .چطور میتونم با استفاده از یه ولوم خروجی یه ترانس۶۰ولت با۲۰آمپر را به ولتاژهای ۲۲و۲۴و۲۶و۲۸و۳۲ تغییر دهم ممنون

  • سلام،
   استفاده از ولوم (به معنای مقاومت متغیر) برای تغییر ولتاژ خروجی ترانس کار درستی نیست. چون اولا ولتاژ خروجی ترانس باید بتونه جریان خروجی نسبتا بالایی رو تامین کنه که مقاومت باعث تلفات و کاهش جریان خروجی میشه و باید حتما در کنار یک ولوم از یک رگولاتور ولتاژ مثل LM317 استفاده کنید و ثانیا ولتاژ خروجی ترانس ولتاژ متناوب (AC) سینوسی هستن و حتی نمیشه که رگولاتورهای متغیر ولتاژ DC مثل LM317 برای تنظیم ولتاژ خروجی استفاده کرد.

   از صورت سوال شما مشخص نیست که میخواهید ولتاژ DC با مقادیر ۲۲و۲۴و۲۶و۲۸و۳۲ داشته باشید یا ولتاژ AC. اگه منظورتون ولتاژ DC هست خب کافیه از یک مدار یکسوساز دیودی در خروجی ترانس استفاده کنید و اون رو به DC تبدیل کنید سپس به کمک رگولاتور متغیر ولتاژ مورذ نظر رو تولید کنید.

   اما اگر میخواهید ولتاژ AC متغیر تولید کنید (با وجود اینکه مدارهای الکترونیکی بسیار خاص و پیچیده و گران قیمت برای این کار وجود دارند اما) بهترین و درستترین راه برای انجام این کار اینه که یه ترانس رو خودتون بپیچین و برای ولتاژهای مختلف، سیم پیچ های ثانویه مختلف با تعداد دور مختلف بپیچید.

 13. سلام من رشته ام الکترونیک نیست ولی یه چیز همیشه برام سوال بود .اینکه جریان AC مگه متغیر نیست و سینوسی پس چرا همیشه یه سیم فاز و اون یکی نوا هیچ وقت عوض نمیشه. ، ممنون میشم کمکم کنید تا اینو درک کنم ….. ممنون

  • سلام
   در جریان AC جریان به صورت سینوسی و دو جهته است و مطابق با فرکانس سینوسی تغییر جهت می دهد اما منشا این جریان، تغییر پتانسیل فاز است نه نول.
   یعنی سینوسی که شما مطرح کردید روی فاز اعمال میگردد به طور مثال در برق خانگی سیم فاز با فرکانس 50-60 هرتز به صورت سینوسی تغییر میکند.
   سیم نول مسیری برای برگشت جریان و اصطلاحا بسته شدن مدار است.

 14. سلام .بابت مطالب ممنون.خیلی عالی…
  یک سوال.گاها داخل مدارات با مقاومت هایی مواجه میشم که بیشتر از سه یا چهار رنگ (کد)برای خوندن مقادیر اونها هست.طریقه خوندن مقاومت هایی مثلا با پنج یا شش خط رنگی هست به چه صورت هست.ممنون بابت جواب به این سوال پیش پا افتاده 🙂

  راستی یک سوال دیگه هم که برام سوال هست تو صنعت چین که غالبا تو مدارات اونها به چشمم میخوره این هست که چرا مقاومت از یک رنج رو مثلا 1کیلو یا 10 کیلو و یا… رو باهم سری میکنن و به طریقه سر هم بندی داخل مدار قرار میدن.ایا تاثیری رو جریان داره؟شخصا به دیتاشیت محصولات هم رجوع کردم ولی حتی رنج مقاومت،مقاومتی نیست که باید باشه محصول هم یه مدت کار میکنه و بعد از همون قسمت مقاومت های سری شده میسوزه.نامونده نمونه که در مدار صنعتی که با زحمت زیاد پیدا کردم و دقیقا همون محصول بود ذکر کرده که مقاومت ها جریان زیادی رو میکشن.
  ممنون از وقتتون

  • سلام،
   در مورد مقاومت های با 5 خط رنگی میتونید به شکل موجود در همین مطلب مراجعه کنید. مقاومت های 6 رنگ هم دقیقا به همین شکل خونده میشن با این تفاوت که 4 رنگ اول (از سمت چپ) رقم مقاومت، رنگ پنجم ضریب توان 10 مقاومت و رنگ ششم که معمولا با فاصله از سایر رنگ ها قرار میگیره تلرانس یا همون خطای مقاومت رو مشخص میکنه.

   در مورد سوال دومتون باید عرض کنم که هر مقاومت یک توان مشخصی داره که در مقاومت های معمولی برابر با 1/4 وات (0.25 وات) یا 1/8 وات (0.125 وات) هست. یعنی اگر توان تلف شده در مقاومت که از رابطه P=VI محاسبه میشه از مقدار توان قابل تحمل برای مقاومت مثلا همون 1/4 وات بیشتر باشه مقاومت میسوزه. یکی از راه هایی که میشه برای افزایش توان مقاومت ها استفاده کرد سری یا موازی کردن اونهاست.

   مثلا اگه شما 2 تا مقاومت 1 کیلو اهم 1/4 وات رو موازی کنید در مجموع یک مقاومت 0.5 کیلواهم 1/2 وات ایجاد خواهد شد. همچنین اگه 2 تا مقاومت 1 کیلواهم رو سری کنید این بار یک مقاومت 2 کیلواهم 1/2 وات خواهید داشت. به عبارت دیگر توان مقاومت ها چه در حالت سری و چه در حالت موازی با هم جمع خواهند شد و افزایش خواهد یافت.

 15. باسلام
  اگه خواستم فقط جریان رو پایین بیارم باید مقامت رو موازی تو مدار بزارم؟ چون چند باطری رو سری گذاشتم حالا میخوام جریان پایین بیاد ولی ولتاژ همون باشه

 16. Avatar

  احسان تهرانی

  سلام مطالب بسیارعالی و آموزنده است سپاسگذارم ازاینکه معلوماتتون رو رایگان دراختیار هموطنانتون قرار میدین،بطور مثال من ۸عدد باطری ۳،۶ولت با آمپر۱۰۰۰میلی دارم میتونم برای رسیدن به ولتاژ ۷،۲ و۷۰۰۰میلی آمپر؛ آیا میشود ۷تا از باطریهارو موازی کنم و یک عدد باقی مانده رو با اون هفت تا سری کنم آیا جواب میده و به اون یک عدد باطری هنگام شارژ فشار نمیاد یا اینکار لزومی نداره و درتوان خروجی تاثیری نمیزاره؛البته من برای ساخت پاوربانک دارم سوال میکنم برد مخصوص برای ساخت پاوربانک هم پیدا کردم،باتشکر

  • سلام
   هنگامی که بار را به مدار بالا وصل کنید از 7 عدد باطری همان جریانی را میکشد که از یک باطری میگذرد. یعنی اگر مثلا از باطری سری شده جریانی معادل 700mA عبور کند از هرکدام از باتری های موازی 100mA جریان
   عبور خواهد کرد(در صورت ایده آل بودن باطری ها)، که در این صورت موازی کردن باطری ها کار بیهوده ای بوده است. و اما جوابی که دادم صرفا جنبه تئوری دارد چون مدار بالا در عمل مداری اصولی نمی باشد و کاربردی ندارد.
   اگر یکی از باطری ها موازی شده به هر دلیلی ولتاژ کمتر یا بیشتری داشته باشد(اختلاف دما، جریاندهی متفاوت، ولتاژ نامی متفاوت و…) سبب آسیب رسیدن به باطری ها و حتی جریان های غیر قابل کنترل خواهد شد.
   در پاور بانک ها از مدارات پیشرفته تری برای کنترل جریان و تثبیت ولتاژ استفاده شده است.

 17. خیلی ممنون از زحمات بی دریغ شما عزیزان . آرزوی سعادت و پیشرفت را برای شما عزیزان دارم .
  من برای شارژ باتری لیتیومی (باتری قابل شارژ) میخوام که ولتاژ رو از 220 ولت به 18 ولت ، 2 آمپر تغییر بدم چون ترانس هزینه بالا ، حمل سخت ، تعمیر سخت و … رو داره .نحوه تبدیل ولتاژ و جریان و ساخت کامل رو برام ارسال کنید ممنون میشم .

 18. سلام استاد
  ببخشید از انواع مقاومتها میتوان در جریان متناوب استفاده کرد؟؟در صورتی که ولتاز رو از 220 به اون مقدار تحمل مقاومت کاهش دهیم یا فقط در جریان مستقیم کاربرد دارند؟

 19. درود بر شما . ابتدا خدمت جنابعالی عرض کنم اطلاعاتی راجب به الکترونیک ندارم و راننده ماشین سنگین هستم
  فن ۱۲ ولتی دارم که پشت یک رادیاتور کوچک سوار شده که دور بالایی دارد و ازش بعنوان بخاری میخوام استفاده کنم . دقیقا نمی دونم چقدر مصرف برق دارد . بهرحال میخوام دورش را با مقاومت متغیر کم و زیاد کنم که بتونم با تنظیم بصورت دستی قابل تنظیم باشد . لطفا راهنمایی کنید جهت تهیه آن

 20. سلام و عرض خسته نباشید دارم خدمتتون مطالبه کاربردیو مهمی رو بصورت کاملا ساده و مفهومی بیان کردید فقط خواستم تشکر کنم ازتون بابت وقتی که میزارید و مطالبو خیلی روان توضیح میدید ?

 21. با سلام.ولتاژ پتانسیومتر را تا چند ولت میشه بست .آیا برای کنترل ولتاژباید به پایه های 1و3ولتاژ داد و از پایه 2ولتاژ خروجی قابل کنترل گرفت؟یا پایه های 1و2را باید سری کرد؟

 22. سلام
  چگونه می توان توان یک مقاومت را زیاد کرد
  مثلا چگونه می شود از چند مقاومت با توان نیم،یک مقاومت با توان یک درست کرد؟!

 23. با سلام وخسته نباشید من یه فن 12 ولت دارم که میخوام برای خودرو نصب کنم با توجه به اینکه خودرو در حالت روشن بودن 14 ولت برق از باتری خروجی میدهد با مقاومت میخواستم این مساله رو حل کنم میشه راهنمایی کیند چطوری این کار رو انجام بدم؟ممنونم

 24. سلام
  بسیار ممنونم از مطلب مفیدتون. به جرات میتونم بگم بعد از ۱ ساعت جستجو، کاملترین توضیحی که دیدم همین بود.

  موفق باشید

 25. با سلام.من یک ترانس دارم 25 ولته میخوام تا 12 ولت کمش کنم ایا با مقاومت میشه این کار را کرد.لطفا راهنماییم کنید

  • سلام، بله می تونید این کار رو بکنید اما با ید به نکات زیر توجه داشته باشید.

   1. ولتاژ خروجی ترانس متناوب (AC) است و پس از تقسیم ولتاژ هم همچنان AC خواهد بود. پس به هیچ وجه برای تغذیه مدارات دیجیتال از آن استفاده نکنید!

   2.نمی توانید از ولتاژ ایجاد شده توسط تقسیم ولتاژ برای تغذیه کردن یک مدار دیگر استفاده کنید که دارای مقاومت ورودی پایین است. به دلیل اینکه مقاومت ورودی مدار با مقاومت مربوط به تقسیم ولتاژ موازی شده و باعث کاهش ولتاژ در مدار تقسیم ولتاژ می شود. دلیل این موضوع تلف شدن توان در مقاومت های تقسیم کننده ولتاژ است.

   مقاومت ورودی مدار معیاری از این است که مدار شما چقدر جریان می کشد. اگر می خواهید خروجی تقسیم کننده ولتاژ را به یک مدار با جریاندهی بالا بدهید قطعا با مشکل مواجه خواهید شد و مدار شما درست کار نخواهد کرد (به دلیل همین نکته شماره 2). در مدارات AC معمولا برای تغییر ولتاژ بدون ایجاد تلفات، از تغییر نسبت دور سیم پیچ ها در ورودی و خروجی ترانس استفاده می کنند.

 26. سلام مطلب خوبی بود تشکر از شما

 27. سلام ببخشید من. دوتا سوال داشتم
  میخواستم بدونم برای ساخت یه ماژول کاهنده ولتاژ Dcبه,dc چه چیزایی رو احتیاج دارمم؟؟
  برای کاهش ولتاژ میتونم از دیود و خازن استفاده کنم ؟؟(روش دوم)

 28. با عرض سلام
  ميخواستم بدونم برای اینکه بتونم یک منبع تغذیه دی سی از 0 تا 30 ولت 10 آمپر درست کنم می تونید راهنماییم کنید از کجا مدار و لیست قطعاتش رو بدست بیارم که مدار قابل اطمینان باشه.

 29. ممنون از اطلاعات خوب سایت شما

 30. مقاله واقعاً عالی بود و با دقت نوشته شده بود ممنون

 31. سلام.خسته نباشید.میتونید بگید ولت چند اهم لازم دارد

 32. با سلام و درود
  من یه سشوار دارم که سیستم دیمر داخلش خراب شده و همیشه المنتش تا نهایت داغ میشه
  آیا میتونم سر راه برق ورودی المنت مقاومت یا خازنی بذارم که مثلا ۲۲۰ ولت بشه ۱۹۰ ولت و حرارت المنت کمی کاهش پیدا کنه؟
  پیشاپیش از وقتی که میذارین سپاسگزارم

  • سلام،
   لطفا اگر تا به حال تجربه ی تعمیر لوازم برقی رو ندارید به هیچ وجه در ساختار داخلی سشوار تغییری ایجاد نکنید چون در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی موجب برق گرفتگی خودتون یا استفاده کننده از سشوار میشه.
   اما به هر حال برای کاهش ولتاژ سشوار میتونید از تقسیم مقاومتی به کمک المنت استفاده کنید. توجه کنید که فقط از المنت برای این کار استفاده کنید و به هیچ وجه از مقاومت های کربنی (معمولی) یا خازن یا هر چیز نامتعارف دیگه استفاده نکنید.
   باز هم تاکید میکنم که در صورتی که تجربه این کار رو ندارید به هیچ وجه انجامش ندید!

 33. مقاومت برقی چی نسبتی با حرارت دارد؟

 34. سلام کسی میتونه کمکم کنه؟
  من یه اسپیکر ۱۸ ولت ۲.۵ امپر دارم که میخوام نصب کنم رو ماشینم که ۱۲ولت و ۴۵ امپر .واسه افزایش ولتاژ قطعه ای خریداری کردم ولی این قطعه امپر ورودیش حداکثر ۱۶ است ولی امپر ماشین ۴۵ توی ولتاژ مشکلی نداره ولی چون امپراژش بالاس وقتی وصل میکنم اسپیکر کار نمیکنه و صدای عجیبی میده
  اما همین کار رو با باتری موتور سیکلت ۱۲ ولت و ۱۲ امپر انجام میدم کار میکنه و مشکلی نداره
  میخواستم اگه میشه بگین چجوری امپر رو از ۴۵ به ۱۵ برسونم با حداکثر ۲ ولت افت ولتاژ

 35. سلام خسته نباشین
  1سوال داشتم میخواستم یه مداری رو به باتری ماشین وصل کنم
  ولی مشکل اینجاست که آمپر باتری خودرو بالای 60 آمپره و مورد نیازه برد من 1.5 آمپر
  به نظرتون چیکار کنم با مقاومت میشه آمپر رو به 1.5 رسوند ؟در ضمن ولتاژ همون 12 ولت هست
  ممنون میشم اگه سریع جوابمو بدین
  باتشکر

  • سلام
   وقتی گفته میشه آمپر باتری ماشین 60 آمپره یعنی این باتری بیشتر از 60 آمپر نمیتونه جریان بده ولی اینکه در عمل چند آمپر جریان از باتری خارج بشه به چیزی بستگی داره شما باتری رو بهش وصل می کنید.
   مثلا اگه یه مقاومت 1 کیلواهم رو به دو سر باتری ماشین وصل کنیدجریان خروجی از باتری میشه ولتاژ 12 ولت دو سر باتری تقسیم بر مقاومت 1 کیلو اهم که میشه 12 میلی آمپر.
   بنابر این چیزی که جریان خروجی رو مشخص میکنه مصرف کننده است نه باتری!
   پس شما اگه میخواهید یه مدار رو به باتری ماشین وصل کنید باید نگران ولتاژ ورودی مدار باشید وگرنه جریان رو خود مدار مشخص میکنه. اگه مدارتون با 12 ولت کار میکنه میتونید باتری ماشین رو بهش وصل کنید.

 36. سلام من میخوام از قطعات الکتریکی یاد بیگیرم

 37. سلام ببخشید من می‌خوام یک باطری ۸ ولتی و ۱.۵ امپری رو تو مدار بذارم و در یکجا از مدار من ولتاژ ۵ ولت و ۱.۵‌امپری نیاز دارم با توجه به مطلب بالا من باید از مقاومت چند اهمی و با چه توانی استفاده کنم؟؟؟

 38. با سلام من یه باطری 12 ولت 12 امپرو چطوری میتونم به 6 ولت 10 امپر تبدیل کنم

 39. سلام چطور میشه مقاومت متغیر را بین فشنگی و یونیت فن نصب کرد
  ممنون

 40. سلام و عرض ادب
  من يه لامپ با اين مشخصات
  3 A
  Max Power (W) 10 W
  Max Light Output (lm) 1040 lm
  Maximum Efficacy at Binning Conditions (lm/W) 158 lm/W
  Typical Forward Voltage 3 .1 V @ 1500 mA
  Maximum Reverse Voltage 5 V
  به اين منبع تغذيه وصل كنم:
  ظرفیت اسمی. 10000 میلی‌آمپر ساعت
  ولتاژ خروجی. 5.0 ولت
  شدت جریان خروجی. 2.1 آمپر
  ————
  از چه مقاومتي براي لامپ استفاده كنم؟

 41. به نام خدا
  سلام من یه سوالی داشتم
  مقاومت داخل فازمتر چند اهم هست
  یعنی بایک مقاومت میشه ولتاژ را تا حد زیادی محدود کرد

 42. به نام خدا
  سلام من یه سوالی داشتم
  ایا؟ میشود با یک مقاومت ولتاژ را تا حدود۱۶ولت کاهش داد
  یه سوال دیگه داشتم این درسته که هر چقدر اهم مقاومت بیشتر باشد مقاومت می تواند جریان را بیشتر محدود کند

دیدگاهتان را بنویسید