مقدمه

بعضی مواقع شما نیاز دارید تا در کمترین زمان، با کمترین هزینه و بدون استفاده از لحیم‌کاری، پایه‌های قطعات و ماژول‌های الکترونیکی را به نقاط مورد نظر خود در یک مدار وصل کنید. در چنین شرایطی راه حلی که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم استفاده از وارنیش حرارتی است.

وارنیش چیست؟

وارنیش یا شیرینک (Shrink) که بعضاً به آن ترموفیت (Thermofit) نیز گفته می‌شود، نوعی تیوب پلاسیتکی در قطرهای مختلف است که برای عایق کردن اتصال الکتریکی بین دو قطعه سیم یا در برخی موارد به تنهایی جهت اتصال دو قطعه سیم مورد استفاده قرار می‌گیرد. خاصیت وارنیش این است که در اثر حرارت منقبض می‌شود و اتصال الکتریکی را محکم در بر می‌گیرد.

ساخت جامپر (کانکتور)

برای ساخت کانکتور یا جامپر شما به یک قطعه‌ی کوچک وارنیش با قطر 1 یا 2 میلی‌متر، یک قطعه سیم با طول مورد نظر و فندک (یا هر وسیله‌ی گرمازای دیگر) نیاز خواهید داشت.

فندک، وارنیش و سیم

فندک، وارنیش و سیم

سر سیم را حدود نیم سانتیمتر لخت کنید و وارنیشی به طول حدوداً یک سانتیمتر را از نوک سیم عبور دهید و آن را جایی نگه دارید که نیمی از وارنیش روی روکش سیم قرار گیرد تا پس از دریافت حرارت کاملاً به سیم بچسبد.

منقبض شدن وارنیش در اثر حرارت

منقبض شدن وارنیش در اثر حرارت

به سر وارنیش اندکی حرارت دهید تا منقبض شود. این حرارت باید به اندازه‌ای باشد که اولاً نیمی از وارنیش به روکش سیم بچسبد و ثانیاً در نیمه‌ی دیگر اندکی جا برای ورود سیم یا پایه‌ی قطعه‌ی مورد نظر باقی بماند.

کانکتور آماده شده برای اتصال

کانکتور آماده شده برای اتصال

حالا می‌توانید از کانکتوری که ساختید برای اتصال به قطعه یا ماژول مورد نظر استفاده کنید.