الکترونیک

ولتاژ، جریان، مقاومت و قانون اهم

مقدمه

قبل از اینکه وارد دنیای الکتریسیته و الکترونیک شویم باید به مجموعه‌ای از مباحث مهم و اساسی نظیر ولتاژ، جریان و مقاومت بپردازیم تا درک درستی از مفاهیم فوق داشته باشیم.

برای اینکه بتوانیم به طور هدفمند و درست از الکتریسیته استفاده کنیم درک و تحلیل این سه مفهوم حیاتی است و از آنجایی که به طور عینی نمی‌توان این کمیت‌ها را مشاهده کرد ممکن است شناخت قوانین کمی برایتان پیچیده به نظر برسد؛ درحالی که اصلاً مفاهیم پیچیده‌ای نیستند و این حس صرفاً در نگاه اول به وجود می‌آید.

در دنیای امروزی علم به جایگاهی رسیده است که با استفاده از تجهیزات اندازه‌گیری مانند مولتی‌متر (Multimeter)، اُسیلوسکوپ (Oscilloscope) و اِسپکتروم آنالایزر (Spectrum Analyzer) تقریبا می‌توان تمام کمیت‌های فیزیکی را اندازه گرفت.

برای درک بهتر این مطلب توصیه می‌کنم قوانین پایه‌ای فیزیک الکتریسیته را مطالعه کنید. به هر حال بهتر است وارد مبحث اصلی شویم و بیشتر از این منتظر نمانیم!

روابط حاکم بر ولتاژ و جریان

الکتریسیته چیزی نیست جز حرکت الکترون‌ها در جسم رسانا. اگر این حرکت را به طور هدفمند کنترل کنیم می‌توانیم از آن برای رسیدن به مقاصد خود استفاده کنیم. گوشی تلفن همراه، کامپیوتر، چراغ مطالعه  و تعداد بی‌شماری از تجهیزات الکتریکی فقط با مفهوم کنترل حرکت الکترون‌ها – البته با نظم و قوانین پیچیده‌تری – می توانند نیازهای شما را برطرف کنند.

هر بار الکتریکی سبب به وجود آمدن میدانی در اطراف خود می‌شود که به آن «میدان الکتریکی» گفته می‌شود. حال ممکن است در نقطه‌ای میدان قوی‌تر یا ضعیف‌تر باشد. قوی‌تر یا ضعیف‌تر بودن میدان به عامل ایجادکننده‌ی آن که «بار الکتریکی» است بستگی دارد.

به اختلاف پتانسیل الکتریکی بین دو نقطه «ولتاژ» می گویند. یعنی اختلاف سطح پتانسیل الکتریکی یک نقطه نسبت به نقطه دیگر.

واحد اندازه گیری ولتاژ، ژول بر کولن (J/C) است و آن را با نماد V یا E نشان می دهند.

به افتخار دانشمند ایتالیایی «Alessandro Volta» که اولین بار باتری شیمیایی را اختراع کرد نام «ولت» (Volt) به این کمیت نسبت داده شد.

الساندرو ولتا دانشمند ایتالیایی

الساندرو ولتا دانشمند ایتالیایی

مثال زیر یکی از ساده ترین راه ها برای درک مفاهیم الکتریسیته را نشان می دهد.

در شکل زیر که شامل یک تانکر و یک باریکه است، آب را معادل بار، اختلاف فشار آب را معادل ولتاژ، و جریان آب عبوری از باریکه را معادل جریان الکتریکی در نظر بگیرید.

تانکر و آب

به سادگی می‌توان نتیجه گرفت که با افزایش مقدار آب موجود در تانکر، فشار آب و در نتیجه جریان آب عبوری از باریکه افزایش می‌یابد. بنابراین:

\[I \propto Q\]

یعنی جریان الکتریکی رابطه مستقیمی با بار الکتریکی دارد.

از طرفی می‌توان نتیجه گرفت که با افزایش ارتفاع تانکر (دقت کنید که فقط با افزایش ارتفاع نه افزایش مقدار آب) جریان عبوری از باریکه به علت فشار بیشتر افزایش می یابد:

\[I \propto V\]

یعنی جریان الکتریکی با ولتاژ الکتریکی رابطه مستقیمی دارد.

واحد اندازه گیری جریان الکتریکی کولن بر ثانیه (C/s) است و آن را با $I$ نشان می‌دهند. نام دانشمند فرانسوی «Andre-Marie Ampere» یعنی «آمپر» را به این واحد اختصاص داده ‌اند.

آندره-ماری آمپر دانشمند فرانسوی

آندره-ماری آمپر دانشمند فرانسوی

یک آمپر جریانی است که باعث می‌شود در مدت یک ثانیه، یک کولن بار از یک رسانا عبور کند.

\[I [A]  = \frac{Q[c]}{t[s]}\]

حال دو تانکر آب زیر را در نظر بگیرید که یکی از آنها باریکه ای با عرض زیاد و دیگری عرض کمتری دارد. واضح است مقدار آبی که از تانکر سمت چپ خارج می شود بیشتر خواهد بود. توجه داشته باشید که تمام شرایط جز عرض باریکه برابر است.

اکنون برای ایجاد تعادل در جریان باریکه‌ها می توان مقداری آب به تانکر سمت راست اضافه کرد.

مفهوم مقاومت

تا اینجا رابطه‌ی ولتاژ و جریان بررسی شد. موضوعی که در مورد عرض باریکه مطرح شد مفهوم «مقاومت» را به نوعی ساده بیان می کند. باریکه با عرض کم در مقابل جریان آب از خود مقاومت نشان می‌دهد و در مقابل باریکه سمت چپ مقاومت کمتری بروز می‌دهد. همچنین شکل زیر عملکرد مقاومت را به شکلی ملموس‌تر نشان می‌دهد.

بررسی های انجام شده نشان می‌دهد مسیری که مقاومت بیشتری دارد جریان الکتریکی کمتر و مسیری که مقاومت کمتری دارد جریان الکتریکی بیشتری عبور می‌دهد.

باز هم تاکید می‌کنم نکات بالا به شرطی درست هستند که هر دو مسیر دارای ولتاژ یکسانی باشند. به عنوان مثال در شکل زیر با وجود اینکه قطر باریکه‌ی آب در شکل سمت راست کمتر و در نتیجه مقاومت آن بیشتر است ولی همچنان جریان خروجی از دو باریکه مساوی است. علت این موضوع آن است که متناسب با بیشتر بودن مقاومت مجرای سمت راست، ارتفاع آب (ولتاژ) بالای آن نیز بیشتر است.

واحد اندازه گیری مقاومت اُهم (Ohm) است که آن را با نماد Ω (اُمگا) نشان می‌دهند. نماد خود مقاومت نیز R است.

جورج اهم (George Ohm) دانشمند آلمانی اولین بار مفهوم مقاومت را بر اساس نسبت بین ولتاژ و جریان تعریف کرد که امروزه این قانون در مباحث الکتریسیته نقش اساسی دارد.

جورج اهم دانشمند آلمانی

جورج اهم دانشمند آلمانی

در واقع تمام توضیحات و توصیف‌های فیزیکی بالا در رابطه ریاضی زیر خلاصه شده است:

\[I  = \frac{V}{R}\]

یک آزمایش ساده با قانون اهم

حال قصد داریم با آزمایشی ساده نحوه‌ی استفاده از قوانین بالا را در عمل توضیح دهیم.

می‌خواهیم یک LED  (دیود نورافشان) را با استفاده از یک باتری 9 ولتی روشن کنیم.

LED نوعی قطعه نوری از خانواده‌ی دیودها است. در اینجا دانستن این نکته ضروری است که جریان عبوری از LED نباید از 20 میلی‌آمپر یا همان 0.02 آمپر عبور کند. چون در غیر این صورت LED خواهد سوخت.

به نظر شما اگر باتری را مستقیما به پایه های LED وصل کنیم چه اتفاقی می افتد؟

مدار زیر را در نظر بگیرید:

یک مدار نادرست برای روشن کردن LED

یک مدار نادرست برای روشن کردن LED

مدار ساده‌ای است که هیچ مقاومتی در مسیر وجود ندارد. طبق قانون اهم و صرف نظر از افت ولتاژ در LED، جریانی که در مدار جاری می‌شود طبق معادله بالا بسیار بیشتر از 20 میلی‌آمپر خواهد بود و حتماً LED آسیب خواهد دید.

\[I   = \frac{V}{R} = \frac{{9 V}}{{0 \Omega }} = \infty \]

بنابراین نیاز به قطعه ای داریم که بتوانیم جریان را محدود کنیم.  این قطعه «مقاومت» نام دارد!

اگر جریان مورد نیاز ما 20 میلی‌آمپر باشد داریم:

\[R   = \frac{V}{I} = \frac{{9 V}}{{0.02 A}} = 450 \Omega \]

پس ما به یک مقاومت 450 اهمی احتیاج داریم که جریان را محدود کند. طبق استاندارد مقاومت‌ها، مقاومت با این مقدار وجود ندارد. می‌توانیم از مقاومت‎های استانداردی که نزدیک به این مقدار هستند، مثل 470 اهم یا 430 اهم استفاده کنیم که ما مقاومت بزرگ‎تر یعنی مقاومت 470 اهمی را انتخاب می‌کنیم (چرا؟).

مدار نهایی

مدار نهایی

مرجع: sparkfun.com

بیشتر بخوانید
morm_f

چگونه مقاومت‎های متوسط را اندازه‎گیری کنیم؟

htrs

آشنایی با نماد قطعات الکترونیکی و درک نقشه‌های شماتیک

morm_b

چگونه مقاومت‎های خیلی بزرگ را اندازه‎گیری کنیم؟

morm_s

چگونه مقاومت‎های خیلی کوچک را اندازه‎گیری کنیم؟

دیدگاه‌های شما (۶۸ دیدگاه)
 1. عالی بود . فقط خواهش میکنم اگر به فکر بار علمی جوان های ایرونی هستید از این دست مقاله ها بیشتر بذارید . ممنون از لطفتون . خسته نباشید . دست مریزاد .

 2. من که کاملا مطلبها رو درک کردم مقاله شما حرف نداشت خداست

 3. سلام خیلی ممنونم که مطالب را اینقدر ساده و روان توضیح دادی و ما را علاقمند به یادگیری در زمینه الکترونیک نمودی برات ارزوی موفقیت میکنم خیلی عالی بود امیدوارم ادامه داشته باشد

 4. سلام عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
  هر چی بیشتر مطلب رو به این شکل توضیح بدید دگ وقت صرف فقط حفظ کردن نمی کنیم بلکه میفهمیم مطلبو

 5. تشکر ویژه برای آقای جعفری به سبب توضیح مفید این سه کمیت الکتریکی.
  متاسفانه نظام آموزشی کشور ما طوری است که انبوهی اطلاعات به ذهن فراگیر القا می کند،بی آنکه چیزی از آن بفهمد. چرا که اکثر دانش آموزان و
  دانشجویان در به کارگیری رابطه بین کمیت های الکتریکی مشکل خاصی ندارند ولی مفهوم آن را نمی دانند.

 6. بسیار مطلب آموزنده بود . موفق باشید همیشه!

 7. انصافا عااااالی

 8. واقعا عاااالیه
  ممنون که انقدر ساده و کاربردی توضیح دادید

 9. سلام
  ممنون از شما عالی بود

 10. عالی بود .ممنون از شما

 11. سلام.ممنون از مطالب آموزنده و مفیدتون

 12. خیلی پیچیده بود من که اصلا سر در نیاوردم

  خخخخ
  شوخی میکنم جالب بود و به زبان ساده

 13. سلام بسیار عالی بود ادامه بدید لطفا خیلی جالب و شیرین بود

 14. جزاکم الله خیرا.

 15. فوق العاده بود امیدوارم روزی برسه که همه ی افراداینقدر وجدان کاری داشته باشند که برا کارشون وقت بگذارن?????

 16. خیلی عالی بود .
  بسیار ساده و روان

 17. واقعا زیبا جالب و درک کردن این اموزش مثل اب خوردنه
  واقعا کارتون عالیه

 18. آموزش با مثالهای ملموس که تو واقعیت دیده ایم کیفیت و سرعت یادگیری را بالا میبرد. خیلی ممنون بابت تلاشتون.

 19. عالی بود.انشاء الله خیرببینی.

 20. به این مفاهیم خیلی احتیاج داشتم،ممنون از لطفتون.اینشالا همیشه سربلند باشید.

 21. Avatar

  محمد حسین توسلی

  با سلام و عرض ادب بسیار ،مقاله شما در عین سادگی بیان بسیار آموزنده بود،با نهایت تشکر توسلی

 22. وقتی مقاومت توی مدار گذاشتم چرا چراغ روشن نشد از باطری 9 ولتی استفاده کردم و بدون مقاومت چرا غ روشن میشه ولی وقتی مقاومت توی مدار گذاشتم روشن نشد چرا؟؟؟

  • مقدار مقاومتی که قرار میدین و نوع چراغی که استفاده میکنید رو بیان کنید.
   این آموزش برای چراغ های نوع LED هست و شما برای نوع دیگری از LED که معمولا جریان متفاوتی دارند باید محاسبات را از نو برای اون انجام بدین.
   توجه داشته باشید که ممکنه چراغ روشن بشه اما در طی استفاده بلند مدت کارایی خودش رو از دست خواهد داد چون ما جریان رو تنظیم نکردیم.

 23. عالی بود خیلی تشکر میکنم از توضیحات که مفهوم را راحت انتقال مدهد

 24. بسیار آموزنده و کامل بود سپاس

 25. عجرکم عندلله
  ممنونم ازاتون

 26. بسیار عالی و قابل فهم

 27. سلام من میخام یک ماژول پخش کننده mp3 رو به منبع تغضیه 5ولتی وصل کنم ولی باطری 5 ولتی وجود نداره و اگرم باشه خیلی گرونه پس تسمیم گرفتم دو تا باطری گوشی 3.7 ولتی رو سری کنم که میشه 7.4 ولت و 2500 میلی آمپر .

  1 من باید چه مقاومتی استفاده کنم
  2 آیا میلی آمپر بالای باطری قطعه رو میسوزونه یا نه

  • با سلام،
   اصولا در 90 درصد مواردی که شما به یک ولتاژ مشخص برای تغذیه یک قطعه یا ماژول نیاز دارید نمی توانید از تقسیم مقاومتی استفاده کنید. (در آن 10 درصد باقیمانده هم باز توصیه می شود که از تقسیم مقاومتی استفاده نکنید) توضیح دلیل این موضوع مفصل است ولی همین را از من بپذیرید که هر قطعه یا ماژول یک مقاومت ورودی دارد و وقتی شما از تقسیم مقاومتی برای تغذیه آن استفاده کنید، این مقاومت ورودی با یکی از دو مقاومتی که در تقسیم کننده ولتاژ استفاده کرده اید موازی می شود و معادلات را به هم می ریزد.

   به همین منظور راهکاری بسیار مطمئن تر برای ایجاد یک ولتاژ مشخص برای تغذیه کردن قطعات و ماژول ها ارائه شده است و آن رگولاتور (تنظیم کننده ی) ولتاژ است.

   رگولاتورها به دو دسته ی رگولاتور ثابت و متغیر تقسیم می شوند.

   رگولاتورهای ثابت مانند قطعه 7805 یک ولتاژ بزرگتر از 5 ولت (معمولا 7 ولت الی 20 ولت) را میگیرد و در خروجی ولتاژ پایدار و ثابت 5 ولت تحویل میدهد. به همین ترتیب رگولاتورهای 7809 و 7812 نیز می توانند به ترتیب ولتاژ 9 ولت و 12 ولت در خروجی تولید کنند. (توجه کنید که ولتاژ ورودی باید همواره بزرگتر از ولتاژ خروجی باشد)

   رگولاتور های متغیر مانند قطعه LM317 یک ولتاز در یک بازه معین که باید حتما حدود 2 یا 3 ولت ولت از ولتاژ خروجی بزرگتر باشد را می گیرند و بر اساس نیاز شما می تواند هر ولتاژی که کوچکتر از ولتاژ خروجی باشد را تولید کند. برای تنظیم ولتاژ خروجی باید بین پایه های مشخصی از این رگولاتور یک مدار تقسیم ولتاژ مقاومتی ببندید تا با تغییر دادن مقاومت ها بتوانید ولتاژ خروجی را کنترل کنید.

   برای آشنایی بیشتر با این قطعات و سایر رگولاتورها میتوانید گوگل کنید 🙂

 28. واقعا ممنون از اطلاعات خوب و کامل و قابل درکتون.این مقاله عالیه.خسته نباشید

 29. عالی بود. متشکرم.
  متاسفانه بعد از گرفتن مدرک کارشناسیم توی مهندسی هنوز دقیق این مفاهیم رو نمی‌دونستم.

 30. نیم ساعت بود خیره شده بودم به کتاب شاید فرق اینا رو بفهمم تا اینو نخوندم نفهمیدم ?

 31. می توانید بگویید چرا در قانون اهم از نماد iبرای جریان الکتریکی استفاده میشود

 32. حساب خوب بود فقط می توانید بگویید چرا در قانون اهم برای جربان الکتریکی از حرف I استفاده میشود

 33. حساب خوب بود فقط مس توانید بگویید چرا در قانون اهم براب جریان الکتریکی از I استفاده می شود ؟ چرا aنیست

 34. فک میکنم ولتاژ مصرفی LED رو از ولتاژ ورودی که 9 ولت میباشد رو باید کم کنییم و بعد بر جریان مصرفی تقصیم کنیم
  ولتاژ مصرفی LED معمولا 3 تا 3.2 ولت میباشد که از جریان ورودی کم کنیم میشه 5.8 . حالا توو فرمول بزارین و مقاومت مورد نیاز رو انتخاب کنین

 35. باسلام خدمت استاد محترم، ممنون بخاطر راهنمایی ارزشمندتان
  ببخشین من یک گوشی موبایل سونی اریکسون داشتم که باتریش خراب شده بود که باتری اونو دور انداختم و یک کابل usb را به پایه های باتری موبایل وصل کردم و الان موبایلم بدون باتری روشن میشه و آهنگ پخش میکنه… یک سوال داشتم با توجه به اینکه باتری موبایل 3.7 ولت با شدت جریان 450 میلی آمپر بود ولی الان من موبایلمو با ولتاژ 5 ولت با 0.5 آمپر روشن میکنم… بنظرتون چه راهکاری پیشنهاد میدین؟ چه قطعه ای رو به کابل usb یا پایه های باتری موبایل لحیم کاری کنم که موبایل ایمن تر بشه و عمرش بیشتر بشه؟ خییلی ممنون

 36. واقعا عالی بود
  تشکرفراوان

 37. بسیار بسیار عالی توضیحاتون کامل روان و قابل فهم هستند

 38. عالی، سلیس و قابل فهم، ممنون از توضیحات.

 39. متشکرم بسیار عالی بود

 40. سلام.عالی بود.سلیس و رسا.مرحبا.

 41. سلام وخسته نباشی ممنونم ازشما واقعا مطلب ساده ورسانا بود انشالله موفق باشید

 42. خیلی ممنون عالی بود

 43. خیلی ساده و عالی، من دانشجوی سیستم انرژی علم و صنعت هستم، رشته کارشناسیم مکانیک بوده و الان هیچی از برق یادم نمیاد و یکی از درگیری های فکریم بود که منبع خوب پیدا کنم، و قید فارسی رو زده بودم… شانسی باهاتون آشنا شدم! واقعن کار زیبایی انجام دادید، کمکی از من بر بیاد خوشحال میشم.
  سلامت و پایدار باشید

 44. ممنون از توضیحاتتون

  لطفا رابطه ریاضی بین دمای یک فیلمانت و جریان الکتریکی عبوری از آن را هم توضیح بدین. ممنون

 45. من عاشق الکترونیکم بسیاراستادانه توضیح دادیدمن فناوری وعلوم درس میدم وازروشی مثل شما استفاده می کنم وبچه هامتوجه می شوند.

 46. خیلی عالی بود. مخصوصا قسمتی که مثال مکانیک زدین. چون من مکانیک خوندم و این مطلب رو برای یه کاری نیاز داشتم.

 47. دمت گرم کارت بیسته کاش بقیه هم مثل تو مارو درک میکردن

 48. بسیار عالی
  با آرزوی موفقیت بسیار برای شما

 49. سلام مطلبتون عالی بود یکی از برنامه های تلویزیون که مربوط به کنکور بود همین رو می گفت ولی هیچ گاه دلیلشو نمیگن ممنون

 50. سلام .اگه بخواهیم به وسیله چهار باطری به ولتاژ ۳/۷و ۵۸۰۰میلی امپر خروجی ۱۲ولت و یک و نیم امپر به دست بیاریم چه مداری باید ببندیم .ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام

   برای اینکار اولا باید 4 باتری رو با هم سری کنید در نتیجه ولتاژ 14.8 ولت خواهید داشت (البته این رو هم عرض کنم که ولتاژ 3.7 ولتاژ اسمی باتری است ولی در حالت فول شارژ باتری موبایل ولتاژ 4.2 ولت داره). به هر حال اگر همون ولتاژ اسمی رو در نظر بگیریم شما الان ولتاژ 14.8 ولت دارید. برای اینکه به ولتاژ دقیق 12ولت برسید باید از آی سی های رگولاتور ولتاژ استفاده کنید.

   آی سی های رگولاتور ولتاژ دو دسته هستند. دسته اول رگولاتورهای خطی که دارای تلفات گرمایی زیادی هستند ولی ساختار خیلی ساده ای دارند و ارزانتر هستند مثل آی سی LM317 و دسته دوم رگولاتورهای سوئیچینگ که تلفات خیلی کمی دارند ولی مدار پیچیده تری دارند مثل LM2596.

   شما میتونید از ماژول های آماده برای اینکار استفاده کنید تا درگیر طراحی مدار نشید. مثلا ماژول زیر یک ولتاژ ورودی میگیره و ولتاژ خروجی قابل تنظیم ایجاد میکنه:
   https://eshop.eca.ir/ماژول-های-تغذیه-ولتاژ-جریان/2154-ماژول-مبدل-dc-dc-lm2596-خروجی-123v-30v-3a.html

   فقط باید برای استفاده از این ماژول یک ولت متر به خروجی وصل کنید و با تنظیم یک مقاومت متغیر که رو ماژول قرار داره ولتاژ خروجی مورد نظرتون رو ایجاد کنید.

 51. عااااالی
  اگه همه مهندسین ایقد قشنگ
  توضیح میدادن
  الان این وضع ما نبود دمتون گرم

 52. بسیار عالی مهندس موفق باشید

 53. ممنون راهگشا بود.

 54. سلام.بهتون غبطه میخورم .نمیدونید چه خدکتی به بشریت کردید.دمتون گرم

 55. سلام
  ممنون از توضیحاتتون
  یک مسئله ای از زمان دانشجویی تا الان که 12 سال میگذره
  ذهن منو درگیر کرده
  و هیچ استادی پاسخ قانع کننده ای بهش نداد

  اینکه اصطلاح جریان کشیدن یعنی چی ؟

  الان وقتی میگیم لامپ جریان میکشه

  یعنی جریان رو میخوره
  یعنی طبق مثال بالا
  آب رو میخوره و از مقدار آب کم میشه ؟

  که خب اشتباه هست

  یعنی چی دقیقا ؟

  اگ بگیم انرژی شو میگیره و انرژی آب کمتر میشه
  که این مفهوم ولتاژه
  جریان نیست که

  پس جریان کشیدن یعنی چی ؟

  لامپ در اینجا چیو مصرف میکنه و تبدیل به نور و گرما میکنه؟

  وقتی جریان از یه لامپ رد میشه چی ازش کم میشه ؟

  اگه بتونید پاسخ این سوال رو ملموش بهم بگید
  دنیای منو آباد کردید
  ممنونم

 56. سلام من یک چیزی رو متوجه نشدم اینکه یعنی هر کاهش آمپری مستلزم افزایش ولتاژ است؟ چطور تو پاور بانک هایی که میخریم بدون تغییر ولتاژ دو جریان متفاوت رو ارائه میدن؟ استفاده از مقاومت باعث افزایش ولتاژ میشه؟

 57. تو این مثالی که زده شد اختلاف پتانسیل دو سر led برابر ۱ ولت خواهد بود.
  آیا اینکه اختلاف پتانسیل دو سر led چه مقدار باشد مهم نبود؟

 58. همش عالی بود.

 59. Avatar

  امیرکیا قاسمی مقدم

  واقعا مستفیض شدیم خیلی ممنون از زحمتتون

پاسخی بگذارید